To byl název společných přeshraničních závodů ve dnech 1.–3. června odehrávajících se na území Česka a Německa, které byly započítávany do národních žebříčků obou států.
Sobotní 2m proběhl zejména pod taktovkou Anji Hilbert, nedělní česká 80tka spočívala na bedrech teplických sourozenců Ivety Machové a Jirky Suchého. Počet závodníků 159 mírně překročil běžný počet účastníků NŽ, díky lokalitě na západ od Prahy tentokráte nepřijeli sportovci ze Slovenska, zato je nahradilo 32 Němců a 5 Poláků.
Obě trati byly postaveny v náročném terénu a většině účastníků se líbily. Dobře bylo vybráno místo pro start dvoumetru na mapě Altenberg, mikrobus postupně navozil závodníky vysoko na horský hřbet, kde zpočátku kontroly dobře měřily, trochu problémy měli někteří dospělí závodníci se vzdálenými liškami R1 a R3. Přestože se všechny kontroly nalézaly na německé části mapy, tak řada závodníků dohledávala obě rychlé v jižním cípu za hraničním potokem a naběhla pár stovek metrů nebo i nějaký kilometr navíc.
Na nedělní klasiku v pásmu 3,5 MHz odvezl účastníky autobus do blízkosti Kostomlat pod Milešovkou. Zcela novou pro potřeby ROB dostačující mapu Březina vytvořili přímo členy pořadatelského oddílu (v některých částech možná příliš generalizovanou). Co se ale nelíbilo vůbec byly zbytečně neúměrně dlouhé cílové koridory, zejména ten nedělní. Trochu problematické se mohlo jevit umístění 3 kontrol okolo "zakázaného území = přírodní rezervace", pokud se někdo neudržel v mapě tak mohl i neúmyslně přes tento prostor běžet. Tratě byly ale postaveny zajímavě a rozhodně byly náročné. I když se z lesa vracel málokdo bez všech kontrol, tak velká část závodníků pobyla v náročném terénu 80–120 minut, v řadě kategorií byly překročeny efektivní směrné časy stanovené Pravidly ROB.
Celkově se akce pořádaná oddílem AVZO Doubravka (ETE) ve spolupráci s německým DARC velmi povedla. Závodníkům byly nabídnuty dvě varianty ubytování (kemp a tělocvična), komfortní byl převoz na start mikrobusem i autobusem. Pořadatelům vyšlo i perfektní počasí, na závěrečné vyhlášení v kempu v Oseku si počkala většina účastníků.
Po letošním česko-německém a loňském NŽ ve slovenské režii (Kysucký pohár) se pro příští rok možná rýsuje spolupráce s Polskem na dalším přeshraničním závodě.
Hezký článek (v němčině) naleznete na webu DARC, kde samozřejmě najdete také výsledky
<MŠ>