Aktuální soutěže

22.–24. 2.2019
Zimní soustředění oddílu FPA
23. 2.2019
Místní přebor Praha 4 — foxoring

Kalendář

Únor - 2019
PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

Vzkazovník

Jirka 1way [30.01.2019 07:51:39]
The IARU Region 1 ARDF Working Group has published new revisions to the Region 1 ARDF Rules. These rules are also commonly used in international competitions in IARU Regions 2 and 3. By Region 1 convention, the rules are published in English and are available here:

2019 Part A - Organization http://www.ardf-r1.org/files/Rules_2019_A.pdf
2019 Part B - Competition http://www.ardf-r1.org/files/Rules_2019_B.pdf
List of change from 2018 to 2019: http://www.ardf-r1.org/files/Rules_2019_changes_from_2018.pdf

In another new item, the Korean Amateur Radio League (KARL) has published the final report from the 19th World ARDF Championships. The document includes final results, maps from each event, and reports from the jury and organizers. You can download the report in PDF format (11.7 MB) here:
https://www.ardf-r2.org/documents/ARDF_WC_2019_Final_Report_20181105.pdf

Jirka [21.01.2019 19:49:24]
Prosím o změnu v oddílových kontaktech ETE .....http://hrad-doubravka.cz/
Leona [15.10.2018 23:38:51]
Nabízím odvoz na akádu autem z Prahy v sobotu, samozřejmě i zpět.

Aktuálně

Podporuje nás...


MŠMT pravidelně podporuje nás sport prostřednictvím dotačních programů.
Zpravodaj ČUS

Zpravodaj ČUS (dříve vydávaný pod názven Tělovýchovný pracovník ČSTV) — stáhněte si nejnovější číslo.
ROB upoutávka...
Zhlédněte motivační video z dílny Ruského ROBáka Alexe Shejnise: anglicky a rusky.
Fotogalerie o ROB
navštivte zatím asi největší fotogalerii o ROB, kterou pro Vás již tradičně připravuje ....

5DAYS ARDF očima norského účastníka

5 dní v Česku — autor Jon Sletvold

(volný překlad z norského originálu)

Letošní pětidenní šampionát se konal ve Svratce, městečku mezi Prahou a Brnem. K dispozici byla velká oblast zalesněného hřebenu s mnoha mapami. V zimě je to skvělá lyžařská oblast s areálem Nové Město na Moravě, kde se pořádají závody v běžeckém lyžování.


Celkem se běželo 5 různých závodů, začalo to klasickou tratí 80m, pak sprint, štafety (sprint pro 3 osoby), klasika 2m a končilo se foxoringem.


Závody jsou součástí mistrovství ČR. Jsou otevřené a všichni účastníci jsou hodnoceni ve stejných kategoriích a získávají ceny jako národní účastníci. V závodním týmu štafet jsem se zúčastnil se dvěma britskými běžci, Stevem žijícím v České republice a Robinem, který žije ve Velké Británii.


Bylo tam asi 200 běžců ve věku 10 až 70 let. Nejmladší běží 2-3 kontroly a mají poměrně snadnou trať a také startovali jako první. Já jsem v lese moc dlouho nepobýval s výjimkou 2m závodu, který se ukázal být časově náročný.


80m — první závod
Na mistrovství nebyly dvě pásma najednou. Byly ale použity dvě frekvence (vyšší a nižší) pro 9 vysílačů v terénu, z nichž dva byly umístěny na stejném místě. Na začátku bylo oznámeno, jaké kontroly se vyhledávají. Je relativně snadné měnit frekvenci, protože v žádné minutě se nepřekrývají s vysíláním. Měl jsem snadný úkol najít 1 až 3 a R5 (rychlé vysílání), celkem 4 kontroly.


V 80m závodě jsem začal po startu velmi dobře, vysílač č.1 se mi podařilo najít na azimut asi za 8 minut. Pak jsem běžel na č.2 a pak dlouhý postup k R5. Zde jsem nečetl mapu dostatečně dobře a překročil cestu, kterou jsem měl běžet zpět až ke kontrole č.3, což vedlo k tomu, že mé vedení rychle zmizelo s asi o 5 minut delší volbou postupu. Pak trochu smutně k cíli. Navzdory chybám jsem byl velmi překvapen z 3. místa.


Druhý den — sprint
Nebylo příliš mnoho času přemýšlet nad správným rozhodnutím. Začal jsem směrem na dvojku - po 2 minutách jsem se přiblížil k rohu mapy. Kontroly jsem našel poměrně snadně ve správném pořadí před kontrolou S, ale byl jsem nepozorný, postupoval po cestě místo běhu lesem a ztratil 1 minutu. Po „S“ jsem se trochu nesprávně rozhodl. Měl jsem začít s kontrolami nejvíce od cíle, ale R5 byl silný a R1 naproti tomu tak slabý, že jsem se rozhodl pro oběhnutí a dostal se ke dvojce a pak zpět. Ukázalo se, že je to špatné a moje trať byla o 500 m delší než nejoptimálnější závod. Koneckonců, výsledkem bylo 2. místo, takže to bylo dobře i přes dlouhou cestu.


Bydlel jsem se Stevem a Robinem ve stejném domě, jaký si pronajal Mareček. Velmi milí lidé s nimiž jsme se seznámili během dnů, kdy šampionát trval. Kromě běhu jsme v okolí objevovali také některé památky.


Den třetí — štafety
Štafeta byla pro mě nový a zábavný zážitek. Existují tři úseky a jako závod ve sprintu každý v týmu běží různou cestou. Úseky jsou rozděleny rozdílně, takže není možné sledovat někoho, protože může mít jiný delší úsek běhu.


Účastnil jsem se v kategorii MIXu se Stevem a Robinem. Naše šance byly dobré na umístění, ale mírné opomenutí na reset SI čipu se odrazil v tom, že jsme nebyli hodnoceni. Trochu nepříjemné, ale rychle zapomenuté.


Návštěva zámku v České republice
Nemůžete cestovat bez prohlídky hradu nebo dvou. Jeden výlet byl do Litomyšle, známé svým hradem a skladatelem Smetanou, který se v tomto městě narodil.


2m — závod
V klasickém závodě měla M50 5 kontrol a to všechny na stejné frekvencí. Můj 2m přijímač musel projít před několika dny několika opravami a nebyl jsem si velmi jist, jak to půjde. Ukázalo se, že přijímač funguje dobře, kromě toho, že všechny zákresy jsem měl asi o 45 stupňů špatně. Naštěstí byl koridor nahoru, bylo rozumné jít na začátku do kopce směrem na dvojku, kde bylo dobré měření signálu. Navzdory tomu jsem dvojku přeběhl a nechal tam 10 minut. Pak jsem bojoval s odrazy, ukázalo se to v této oblasti jako velmi. Zřídka jsem s tím míval problémy, ale tady bylo velmi obtížné určit směr. Udělal jsem spoustu chyb — 4. místo bylo v pořádku. Přesto není jasné, co se stane, když jsou kontroly umístěny v poměrně vlhkém písčitém lese a štěrku.


Foxoring — start Milovy
Poslední den s ROB. Čtyři dny s blížícími se bouřkami, nepříliš horké a téměř bez deště. Nyní se jednalo o závod s foxoring a poslední šanci na dobrý výsledek v lese. Start byl u rybníka s možností koupání, cíl v kempu vzdáleném asi 1 km. Mapa byla v 1: 10 000 a kategorie M50 měla 6 kontrol na třech frekvencích.


Největší problém byly některé cizí radiostanice, které prováděly vysílání na stejné frekvencí jako kontroly 1 a 2 (3.510 MHz) — tyto kontroly byly tak slabé, že bylo možné poslouchat pouze mezi vysíláním radiostanic. V mapě a v lese bylo poměrně snadné se orientovat. Závod se rozhodoval volbou pořadí mezi kontrolami. Mým záměrem bylo udržet si výšku, ale to mělo za následek běh v lese. Ti, kteří mě předběhli, volili trochu jinak a měli mezi kontrolami rychlejší postupy. Užitečné učení. Správná volba pro M50 byla 1, R1, 2, 3, 5 a R5.


I přes špatný výběr cesty opět pro mne další nové třetí místo. Robin z Velké Británie získal 2. místo a Steve byl velmi potěšen, když věděl, kde byl v průběhu závodu.


5denní mistrovství se koná každý rok v České republice v době, kdy mají dva dny volné svátky. Je to skvělá událost, která není příliš slavnostní, ale dobré tratě/závody a spousta milých lidí, kteří se potkají. Doporučuji jako návštěvu.


Copyright ARDF 2007, created by Rimado
stránky jsou vytvářeny a spravovány publikačním systémem adSYSTEM