Aktuální soutěže

18.–19. 7.2020
Mezinárodní srovnávací závody - ZRUŠENO

Kalendář

Červenec - 2020
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Vzkazovník

mirek [08.07.2020 22:28:25]
na stránkách DCH jsou zveřejněny výsledky jednotlivých závodů včetně mezičasů, mapy se zákresem kontrol a pokus o reliéf terénu (nimrod - 80 a 2 m - trať M20)
Vítek [07.07.2020 15:57:44]
Diky Mirovi Vlachovi a Chebskemu oddilu za povedene a naročné třídení v hezkém prostředí ML. Jsem moc rád ze jsem se po nekolika letech zucastnil MCR a potkal lidi, ktere jsem nekolik let nevidel. Ubytovani v centru ML je uzasne a umoznilo skloubit sport s kulturou (stejne jako pred par lety v Karlovych Varech.
mirek [03.07.2020 06:59:33]
na webových stránkách ardf-cheb.cz byly zveřejněny aktualizované seznamy závodníků a startovní listiny (již finální)

Aktuálně

Podporuje nás...


MŠMT pravidelně podporuje nás sport prostřednictvím dotačních programů.
Zpravodaj ČUS

Zpravodaj ČUS (dříve vydávaný pod názven Tělovýchovný pracovník ČSTV) — stáhněte si nejnovější číslo.
Fotogalerie o ROB
navštivte zatím asi největší fotogalerii o ROB, kterou pro Vás již tradičně připravuje ....
ROB upoutávka...
Zhlédněte motivační video z dílny Ruského ROBáka Alexe Shejnise: anglicky a rusky.

5DAYS ARDF očima norského účastníka

5 dní v Česku — autor Jon Sletvold

(volný překlad z norského originálu)

Letošní pětidenní šampionát se konal ve Svratce, městečku mezi Prahou a Brnem. K dispozici byla velká oblast zalesněného hřebenu s mnoha mapami. V zimě je to skvělá lyžařská oblast s areálem Nové Město na Moravě, kde se pořádají závody v běžeckém lyžování.


Celkem se běželo 5 různých závodů, začalo to klasickou tratí 80m, pak sprint, štafety (sprint pro 3 osoby), klasika 2m a končilo se foxoringem.


Závody jsou součástí mistrovství ČR. Jsou otevřené a všichni účastníci jsou hodnoceni ve stejných kategoriích a získávají ceny jako národní účastníci. V závodním týmu štafet jsem se zúčastnil se dvěma britskými běžci, Stevem žijícím v České republice a Robinem, který žije ve Velké Británii.


Bylo tam asi 200 běžců ve věku 10 až 70 let. Nejmladší běží 2-3 kontroly a mají poměrně snadnou trať a také startovali jako první. Já jsem v lese moc dlouho nepobýval s výjimkou 2m závodu, který se ukázal být časově náročný.


80m — první závod
Na mistrovství nebyly dvě pásma najednou. Byly ale použity dvě frekvence (vyšší a nižší) pro 9 vysílačů v terénu, z nichž dva byly umístěny na stejném místě. Na začátku bylo oznámeno, jaké kontroly se vyhledávají. Je relativně snadné měnit frekvenci, protože v žádné minutě se nepřekrývají s vysíláním. Měl jsem snadný úkol najít 1 až 3 a R5 (rychlé vysílání), celkem 4 kontroly.


V 80m závodě jsem začal po startu velmi dobře, vysílač č.1 se mi podařilo najít na azimut asi za 8 minut. Pak jsem běžel na č.2 a pak dlouhý postup k R5. Zde jsem nečetl mapu dostatečně dobře a překročil cestu, kterou jsem měl běžet zpět až ke kontrole č.3, což vedlo k tomu, že mé vedení rychle zmizelo s asi o 5 minut delší volbou postupu. Pak trochu smutně k cíli. Navzdory chybám jsem byl velmi překvapen z 3. místa.


Druhý den — sprint
Nebylo příliš mnoho času přemýšlet nad správným rozhodnutím. Začal jsem směrem na dvojku - po 2 minutách jsem se přiblížil k rohu mapy. Kontroly jsem našel poměrně snadně ve správném pořadí před kontrolou S, ale byl jsem nepozorný, postupoval po cestě místo běhu lesem a ztratil 1 minutu. Po „S“ jsem se trochu nesprávně rozhodl. Měl jsem začít s kontrolami nejvíce od cíle, ale R5 byl silný a R1 naproti tomu tak slabý, že jsem se rozhodl pro oběhnutí a dostal se ke dvojce a pak zpět. Ukázalo se, že je to špatné a moje trať byla o 500 m delší než nejoptimálnější závod. Koneckonců, výsledkem bylo 2. místo, takže to bylo dobře i přes dlouhou cestu.


Bydlel jsem se Stevem a Robinem ve stejném domě, jaký si pronajal Mareček. Velmi milí lidé s nimiž jsme se seznámili během dnů, kdy šampionát trval. Kromě běhu jsme v okolí objevovali také některé památky.


Den třetí — štafety
Štafeta byla pro mě nový a zábavný zážitek. Existují tři úseky a jako závod ve sprintu každý v týmu běží různou cestou. Úseky jsou rozděleny rozdílně, takže není možné sledovat někoho, protože může mít jiný delší úsek běhu.


Účastnil jsem se v kategorii MIXu se Stevem a Robinem. Naše šance byly dobré na umístění, ale mírné opomenutí na reset SI čipu se odrazil v tom, že jsme nebyli hodnoceni. Trochu nepříjemné, ale rychle zapomenuté.


Návštěva zámku v České republice
Nemůžete cestovat bez prohlídky hradu nebo dvou. Jeden výlet byl do Litomyšle, známé svým hradem a skladatelem Smetanou, který se v tomto městě narodil.


2m — závod
V klasickém závodě měla M50 5 kontrol a to všechny na stejné frekvencí. Můj 2m přijímač musel projít před několika dny několika opravami a nebyl jsem si velmi jist, jak to půjde. Ukázalo se, že přijímač funguje dobře, kromě toho, že všechny zákresy jsem měl asi o 45 stupňů špatně. Naštěstí byl koridor nahoru, bylo rozumné jít na začátku do kopce směrem na dvojku, kde bylo dobré měření signálu. Navzdory tomu jsem dvojku přeběhl a nechal tam 10 minut. Pak jsem bojoval s odrazy, ukázalo se to v této oblasti jako velmi. Zřídka jsem s tím míval problémy, ale tady bylo velmi obtížné určit směr. Udělal jsem spoustu chyb — 4. místo bylo v pořádku. Přesto není jasné, co se stane, když jsou kontroly umístěny v poměrně vlhkém písčitém lese a štěrku.


Foxoring — start Milovy
Poslední den s ROB. Čtyři dny s blížícími se bouřkami, nepříliš horké a téměř bez deště. Nyní se jednalo o závod s foxoring a poslední šanci na dobrý výsledek v lese. Start byl u rybníka s možností koupání, cíl v kempu vzdáleném asi 1 km. Mapa byla v 1: 10 000 a kategorie M50 měla 6 kontrol na třech frekvencích.


Největší problém byly některé cizí radiostanice, které prováděly vysílání na stejné frekvencí jako kontroly 1 a 2 (3.510 MHz) — tyto kontroly byly tak slabé, že bylo možné poslouchat pouze mezi vysíláním radiostanic. V mapě a v lese bylo poměrně snadné se orientovat. Závod se rozhodoval volbou pořadí mezi kontrolami. Mým záměrem bylo udržet si výšku, ale to mělo za následek běh v lese. Ti, kteří mě předběhli, volili trochu jinak a měli mezi kontrolami rychlejší postupy. Užitečné učení. Správná volba pro M50 byla 1, R1, 2, 3, 5 a R5.


I přes špatný výběr cesty opět pro mne další nové třetí místo. Robin z Velké Británie získal 2. místo a Steve byl velmi potěšen, když věděl, kde byl v průběhu závodu.


5denní mistrovství se koná každý rok v České republice v době, kdy mají dva dny volné svátky. Je to skvělá událost, která není příliš slavnostní, ale dobré tratě/závody a spousta milých lidí, kteří se potkají. Doporučuji jako návštěvu.


Copyright ARDF 2007, created by Rimado
stránky jsou vytvářeny a spravovány publikačním systémem adSYSTEM